A NAP 3.0 projekt általános céljai:
A korábbi sikeres Nemzeti Agykutatási Programokra (NAP) is építve jött létre a NAP 3.0 kutatási program, melynek általános céljai:
- a hazai agykutatás nemzetközi versenyképességének hosszú távú biztosítása,
- a hazai agykutatás eredményeinek fokozott gyakorlati hasznosítása a magyar társadalom és gazdaság javára,
- a kutatási tevékenyég mellett az oktatás, képzés fejlesztése, a tudományos közösség fiatal nemzedékei számára fejlődési lehetőség biztosítása,
- tudományos szempontból Magyarország nemzetközi elismertségének növelése,
- vezető tudományos folyóiratokban történő publikálás,
- a kutatási eredményeknek a politikai és gazdasági döntéshozók, valamint a társadalom számára történő elérhetővé tétele.
A NAP 3.0 konzorcium 36 kutatócsoportja 10 intézményből került ki, melyek között az ország legnagyobb egyetemei (ELTE, SE, PPKE, SZTE, PTE), kutatóintézetei és klinikai kutatóhelyei (KOKI, TTK, SZBK, BLKI, OMIII) is megtalálhatóak. A tagok felkérésének fő szempontja a tudományos kiválóság volt, hiszen csak a legkiválóbb elmék képesek olyan áttörő eredmények elérésére, amelyek jelentősen hozzájárulnak az egyetemes tudáshoz, valamint Magyarországot a nemzetközi tudomány élvonalában tartják.
A NAP3.0 kutatási program fő célkitűzése, hogy a hazai neurobiológiai kutatások terén kiváló műhelyek együttműködésével, a legmodernebb technológiák alkalmazásával feltárja az idegrendszer működési alap- és betegségmechanizmusainak eddig ismeretlen aspektusait, ezzel elősegítve az idegrendszeri kórképek patomechanizmusainak preklinikai, transzlációs és klinikai vizsgálatát és új terápiás célpontok kijelölését. A Magyarországon egyedülálló, nagyívű kutatási program a nemzetközi élvonalba tartozó kutatócsoportok együttműködése révén képes lehet arra, hogy nagy horderejű kérdések célzott megoldására hatékonyan használják fel a legmodernebb alapkutatási módszereket és orvosbiológiai technológiákat a közvetlen és hosszú távú társadalmi hasznosulás érdekében.
A kutatási témák lefedik az agykutatás szinte minden diszciplínáját. A gerinctelen fajok neurobiológiájától, a szinapszisok, idegsejtek és neuronhálózatok működésének megértésén, a preklinikai gyógyszerkutatás számos területén, a viselkedéstudományok széles tárházán át a klinikai neurológiai kutatásokig az agykutatás különböző aspektusait számos hazai élvonalbeli neurobiológus képviseli. A kutatócsoportok NAP3.0 kutatási programjai előremutató, innovatív és nemzetközi mércével mérve is kiemelkedő minőségű kutatási terveket tartalmaznak. Az összefogás elősegíti a magyar agykutatás nemzetközi hírnevének további erősödését, az eredmények klinikai transzlációját és társadalmi-gazdasági hasznosulását.